Kamery samochodowe Navitel - najczęstsze pytania
14.jpg

W poniższym artykule postaramy się udzielić odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania i problemy dotyczące funkcjonowania wideorejestratorów Navitel

Wideorejestrator nie nagrywa / nie rozpoznaje karty SD

Podstawowa rzecz to umieszczenie w kamerze karty Micro SD. Urządzenie nie posiada wbudowanej pamięci wewnętrznej, przez co konieczne jest umieszczenie w środku odpowiedniej karty SD. Producent zaleca stosowanie kart klasy min. 10 oraz o minimalnej pojemności 16GB.

Drugą rzeczą jaką należałoby sprawdzić to czy kamerka jest podłączona do zasilania. W środku jest mała bateria, która nie jest w stanie zapewnić prawidłowego działania urządzenia oraz nagrywania bez stałego źródła zasilania.

Kolejną równie częstą przyczyną problemów z nagrywaniem jest nieodpowiedni format karty pamięci. Każdą kartę micro SD o pojemności 64Gb i więcej należy przed włożeniem do wideorejestratora sformatować bezpłatnym programem np. FAT32-formatter, który można pobrać za pomocą przeglądarki internetowej

Jak i gdzie zamontować kamerę samochodową

Wideorejestrator powinien zostać zamontowany na przedniej szybie samochodu w miejscu nie ograniczającym widoczności dla kierowcy. Powinien być tak ustawiony aby objąć obraz o możliwie szerokim kącie. Najbardziej optymalnym miejscem będzie górna centralna część szyby, bezpośrednio przy lusterku wstecznym.

Kamery samochodowe zazwyczaj posiadają dwa typy mocowania. Przyssawka lub taśma samoprzylepna 3M. Przed przymocowaniem uchwytu dobrze jest odtłuścić szybę np. benzyną ekstrakcyjną lub naftą. Dzięki temu usuniemy znaczną część zabrudzeń co umożliwi dłuższe i trwalsze utrzymanie się przyssawki bądź uchwytu 3M na szybie.

Czy wideorejestrator rozładuje akumulator w aucie?

Kamery rejestrujące są dedykowane do zapalniczek samochodowych, które dostają napięcie w momencie przekręcenia kluczyka w stacyjce. Pozwala to na prawidłowe działanie funkcji „Autostart” w kamerce, która włącza i wyłącza urządzenie automatycznie gdy zostanie uruchomiony pojazd. W związku z tym po zgaszeniu samochodu nie ma możliwości rozładowania akumulatora ponieważ urządzenie nie będzie pobierało prądu.

 

Wideorejestratory samochodowe Navitel
Wideorejestratory samochodowe Navitel

Jak działa tryb parkingowy

Włączony tryb parkingowy ma za zadanie wykryć wstrząs lub uderzenie w pojazd w momencie kiedy znajduje się on zaparkowany. Tryb ten automatycznie po takim zdarzeniu uruchomi wideorejestrator aby ten rozpoczął nagrywanie krótkiej sekwencji wideo po czym się wyłączył.

Pamiętać należy jednak, że w trybie parkingowym urządzenie korzysta wyłącznie z wbudowanej baterii, która posiada małą pojemność. Nie pozwoli ona na zarejestrowanie w pojedynczej sekwencji dłuższych nagrań niż kilkunastosekundowe.

Dlaczego wideorejestrator nie nagrywa w pętli

W tym wypadku należałoby sprawdzić to czy kamera ma włączony czujnik G-Sensor. W trakcie jazdy może on wychwytywać wstrząsy spowodowane np. przez najechanie na próg zwalniający, wjechanie w studzienkę czy krawężnik. Takie pliki automatycznie zostają zabezpieczone i nie ulegają nadpisaniu. Gdy takich nagrań jest więcej mogą one zapełnić całą pojemność karty SD uniemożliwiając nadpisanie najstarszych nagrań.

Na zarejestrowanych nagraniach nie słychać dźwięku

Najczęstszą przyczyną problemu nie jest wada rejestratora. Użytkownik powinien Upewnijmy się w pierwszej kolejności czy nagranie odtworzone bezpośrednio z kamerki posiada dźwięk. Jeżeli tak, to wina leży prawdopodobnie po stronie ustawień w komputerze bądź w programie multimedialnym, za pomocą którego odtwarzamy nagrania.

Program, który możemy w tym miejscu polecić to np. VLC Media Player.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl